JAKIE NIERUCHOMOŚCI BĘDĄ PODLEGAĆ PRZEKSZTAŁCENIU?
Przekształceniu będą podlegać jedynie nieruchomości zabudowane na cele mieszkaniowe, tj. zabudowane budynkami jednorodzinnymi lub wielorodzinnymi. Ponadto nieruchomości muszą spełniać dodatkowe wymagania nałożone przez ustawę – między innymi:
1) co najmniej połowę lokali w budynku wielorodzinnym stanowią lokale mieszkalne,
2) na nieruchomości nie ma innych budynków i budowli wyłączających przekształcenie.
Konkludując – ustawa obejmuje jedynie te grunty, na których znajdują się domy jednorodzinne lub budynki wielorodzinne, w których co najmniej jedno mieszkanie ma wyodrębnioną własność, przy czym przekształcenie w takich sytuacjach obejmuje także lokale handlowe i usługowe w tych budynkach.
PRZEKSZTAŁCENIE UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO Z MOCY USTAWY.
Przekształcenie następuje z mocy samego prawa, nie ma potrzeby dokonywania żadnych czynności w tym przedmiocie. Najpóźniej w ciągu roku od przekształcenia prawa użytkowania wieczystego stosowne zaświadczenia mają być wysyłane na adres, który współużytkownicy wieczyści wskazali w ewidencji gruntów i budynków. Zaświadczenie będzie ponadto przesłane do sądu, który na tej podstawie ujawni w księdze wieczystej prawo własności gruntu.
PRZEKSZTAŁCENIE A OBRÓT NIERUCHOMOŚCIAMI I WPŁYW NA PRAKTYKĘ NOTARIALNĄ.
Omawiana materia była przedmiotem dyskusji z przedstawicielami samorządu notarialnego oraz sądu wieczystoksięgowego. Wątpliwości budził w szczególności brak jednolitych wytycznych co do obowiązku dostarczania wspomnianych wyżej zaświadczeń do kancelarii notarialnej. Zgodnie z poczynionymi ustaleniami, przyjąć należy (wg nas słuszną) interpretację, zgodnie z którą:
– w przypadku rynku wtórnego (gdzie przedmiotem umowy jest lokal mieszkalny, z którego własnością związany jest udział w użytkowaniu wieczystym gruntu) – NIE JEST WYMAGANE UZYSKANIE UPRZEDNIEGO ZAŚWIADCZENIA,
– w przypadku rynku pierwotnego (obrotu lokalami wyodrębnianymi) – jest wymagane uprzednie uzyskanie zaświadczenia,
– w przypadku obrotu budynkami mieszkalnymi usytuowanymi na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste – jest wymagane uprzednie uzyskanie zaświadczenia.
Reasumując zatem – puenta powinna mieć następujące brzmienie – omawiane przepisy nie wpływają w żaden sposób na obrót nieruchomościami lokalowymi na rynku wtórnym. Należy przy tym podkreślić jednak, iż nie są to obowiązujące wytyczne, a jedynie stanowisko części notariuszy i sądów wieczystoksięgowych. Może się więc okazać, że niektórzy notariusze będą żądać dostarczenia takiego dokumentu, mało tego, może się też zdarzyć sytuacja, w której sąd wieczystoksięgowy odmówi dokonania wpisu, jeśli do sądu nie zostanie dostarczone stosowne zaświadczenie.
CHCĘ OTRZYMAĆ ZAŚWIADCZENIE WCZEŚNIEJ, CO MAM ZROBIĆ?
Zaświadczenie może być wydane na wniosek właściciela w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku lub w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku (pod warunkiem wskazania uzasadnionej potrzeby dokonania czynności prawnej mającej za przedmiot lokal).
Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 50 zł.
ILE KOSZTUJE PRZEKSZTAŁCENIE UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO?
Zgodnie z ustawą, corocznie przez okres 20 lat (zawsze do końca marca), obecni współużytkownicy wieczyści będą zobowiązani do uiszczenia tzw. opłaty przekształceniowej. Jej wysokość jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia, czyli 1 stycznia 2019 roku.
PRZEKSZTAŁCENIE UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO Z BONIFIKATĄ.
Bonifikata wynosi 60% w przypadku dokonania jednorazowej wpłaty opłaty w 2019 roku. W każdym kolejnym roku bonifikata obniża się o 10%.
Zasady dotyczące bonifikat są identyczne dla gruntów Skarbu Państwa i Gminy Miejskiej Kraków.
Wniosek o bonifikatę z tytułu jednorazowej spłaty należności za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność trzeba będzie złożyć dopiero po otrzymaniu wspomnianego wcześniej zaświadczenia, w którym podana będzie wysokość opłaty przekształceniowej.